Bez kategorii

Uczulenie na kosmetyki – co robić przy alergiach na kosmetyki?

Alergia na różnego rodzaju produkty kosmetyczne nie jest niczym wyjątkowym. Coraz więcej osób generalnie cierpi na alergie. Z tego powodu rośnie liczba osób mających problemy przy użytkowaniu kosmetyków, przy których zastosowano określone substancje.

Jakie są przyczyny alergii na kosmetyki?

Powody występowania alergii na kosmetyki mogą być bardzo różne. Często zdarza się, że przyczyną alergii jest nadmierne używanie kosmetyków, w których znajdują się określone rodzaje substancji. Jednak większym problemem jest sytuacja, gdy powodem uczulenia na kosmetyki jest alergia, która nie powoduje jedynie drobnych uczuleń, ale prowadzi do poważnych zmian skórnych czy zapaleń.
Najbardziej narażone na alergię na kosmetyki są miejsca nieosłonięte. Chodzi tutaj głównie o:

  • twarz,
  • szyję,
  • powieki.
    Najbardziej odporna na kosmetyki jest skóra głowy.

Jakie kosmetyki najczęściej powodują alergie?

Do produktów, które najczęściej są w stanie prowadzić do występowania alergii są te, które stosowane są na skórze. Takie kosmetyki to między innymi perfumy, kremy czy balsamy. Silne działanie alergiczne mogą mieć również środki mające w swoim składzie substancje chemiczne. Obejmuje to między innymi środki do trwałej czy farby do włosów. Natomiast znacznie rzadziej uczulać mogą odżywki czy szampony do włosów.

Dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie prób alergicznych z preparatem, który zamierza się zastosować. W ramach takiej domowej próby można nałożyć niewielką ilość preparatu na policzki czy ucho. Jeśli skóra będzie reagowała alergicznie wówczas ma się pewność, że po zastosowaniu takiego kosmetyki wystąpi reakcja alergiczna. Ma się wtedy pewność, że uczulenie na kosmetyki jest w tym przypadku sprawdzone.

Leave a Reply