Bez kategorii

Ciąża a używanie kosmetyków

Każda troskliwa, przyszła mama potrafi zrobić wszystko, aby urodzić w pełni zdrowe dziecko. Niezwykle ważne w okresie ciąży jest używanie właściwych preparatów do pielęgnacji ciała. Jakie są kosmetyki zakazane w ciąży?

Ciąża a używanie kosmetyków

Będąc w ciąży każda przyszła mama powinna zadbać o to, aby używać tylko i wyłącznie dobrych oraz sprawdzonych kosmetyków. W tym czasie niewskazane jest używanie takich preparatów, które zawierają w swoim składzie substancje, które mogłyby uczulać kobietę oraz negatywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój płodu. By nie zaszkodzić dziecku warto zatem zrobić w kosmetyczce racjonalną selekcję i pozostawić tylko kosmetyki wskazane dla kobiet w ciąży.

Substancje zakazane dla kobiet w ciąży

Każda kobieta w ciąży powinna zdawać sobie sprawę z tego, że nie wskazane są dla niej takie kosmetyki, które zawierają składzie substancje o działaniu estrogennym. Do substancji tych można zaliczyć olej sojowy oraz wyciągi z soi, które bardzo często są składnikami wielu oferowanych na rynku kosmetycznym mleczek do demakijażu, kremów nawilżających oraz poszczególnych płynów do kąpieli. Warto pamiętać o tym, że preparaty zawierające substancje estrogenne mogą wywoływać o kobiet w ciąży nieestetyczne przebarwienia skóry.

Przyszłe mamy powinny także pamiętać o tym, aby wystrzegać się lakierowania włosów, malowania paznokci oraz mocnego perfumowania ciała. Kosmetyki te zawierają bowiem w swoim składzie ftalany, które wykazują bardzo negatywny wpływ na rozwój płodu.
Wskutek ich częstego stosowania w trzecim trymestrze ciąży, może dojść do zaburzeń spermatogenezy u chłopców w okresie dojrzewania oraz w wieku dorosłym. Z kolei w płodzie żeńskim używanie kosmetyków z zawartością ftalany może w przyszłości skutkować przedwczesnym pokwitaniem.

Ponadto dla kobiet w ciąży nie są polecane kosmetyki zawierające w składzie syntetyczne antyutleniacze takie jak BHT, BHA i parabeny, które to posiadają działanie toksyczne oraz rakotwórcze.

Leave a Reply